Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać przepisów

Autor: Joanna Basińska Kategoria: Prawo pracy Data publikacji: 25.10.2016 Miejsce publikacji: Rzeczpospolita

Czy pracodawca ma obowiązek zgodzić się na indywidualny rozkład czasu pracy?

Zgodnie z art. 142 KP pracodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na objęcie pracownika indywidualnym rozkładem czasu pracy.

Niemniej na wniosek pracownika należącego do kościoła lub innego związku wyznaniowego, pracodawca jest zobowiązany ustalić mu indywidualny rozkład czasu pracy, który umożliwi takiemu pracownikowi obchodzenie świąt przypadających w określonym dniu każdego tygodnia. Obowiązek ten wynika z § 1 ust.1 Rozporządzenia Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy (Dz.U. Nr 26, poz. 235).

cały artykuł dostępny tutaj