Granice aneksowania umów o zamówienia publiczne-kiedy koniecznej jest rozpisanie nowego przetargu?

Autor: Kalikst Nagel Kategoria: Publikacje Data publikacji: 09.10.2015 Miejsce publikacji: Puls Biznesu

Jednym z kluczowych zagadnień związanych z zawieraniem i realizacją umów w sprawach zamówień publicznych jest dopuszczalność ich zmiany i jej granice. Ustawowa regulacja zamówień publicznych ma prowadzić do przejrzystości procesu udzielania tych zamówień i ochrony konkurencji. W tym celu zasada swobody umów ograniczona została m.in. poprzez wyłączenie swobody dokonywania ich zmian.

Owo ograniczenie wynika przede wszystkim z dwóch przepisów PZP. Pierwszym z nich jest art. 144 ust. 1, zgodnie z którym do umowy w sprawie zamówienia publicznego można wprowadzić zmiany istotne jedynie wtedy, gdy taka możliwość została przewidziana w SIWZ lub w ogłoszeniu o zamówieniu.

Cały arykuł dostępny tutaj  pobierz